Подорож замками Львівщини
Одноденна автомобільна подорож славнозвісним туристичним маршрутом, що зветься «Золотою підковою Львівщини» – чи не найкращий варіант для охочих у досить короткий термін отримати максимум вражень та емоцій. Тур включає у себе відвідини трьох незрівнянних перлин оборонної архітектури середньовіччя – Олеського, Підгорецького та Золочівського замків. Загальна довжина маршруту становить усього лиш 24 кілометри, тому на огляд кожної пам’ятки ви матимете достатньо часу. Крім того, у подорож можна сміливо брати навіть зовсім маленьких дітей – їм, повірте, буде не менш цікаво, ніж вам.
Подорож рекомендуємо розпочинати з відвідин Олеського замку (пам’ятка відкрита для відвідин щодня, крім понеділка, з 11.00 до 17.00, у неділю з 12.00 до 17.00, телефон (03264) 25193). Дістатися до містечка Олеська, що розкинулося за 50 кілометрів від столиці Галичини, можна, як з Києва, так і зі Львова, автотрасою Е-40 (М06).
Олеський замок
Перша письмова згадка про Олеський замок датується 1327 роком. Засновниками замку вважають синів галицько-волинського князя Юрія Львовича – Андрія або Лева. Славиться ця архітектурна пам’ятка не лише своєю збереженістю, а й тим, що в її стінах народився польський король Ян Собеський, крім того, саме тут провів своє дитинство Богдан Хмельницький. Нинішнього палацового вигляду замок набув у 1725 році. Наразі споруда виконує функції храму муз – тут діє філіал Львівської картинної галереї, що розмістила у замку колекцію витворів мистецтва 13-19 століття. А у підвалі твердині – цікавий музей знарядь для катування.
Люди обізнані стверджують, що Олеський замок здавна слугує притулком для привидів. А екскурсоводи – з підозрілим блиском у очах – розкажуть, смакуючи подробиці, усім зацікавленим відвідувачам історії про примару пана Адама Жолкевського, у гості до якого із розташованого неподалік монастиря час від часу навідується дух монаха Яна.
Проїхавши тією ж автотрасою Е-40 близько 5-ти кілометрів, перед селом Ясенів звертаємо праворуч на шосе Т-1413, яким і дістаємося до села Підгірців (від повороту з Е-40 до нього лише 2 кілометри). Замок тут звели між 1635 та 1640 роками на кошти польського магната Конєцпольського. Підгорецький оборонний комплекс був виконаний як зразок поєднання імпозантного палацу з бастіонними укріпленнями і свого часу вважався одним із кращих палацово-замкових комплексів Європи. Він має форму квадрата, сторона якого дорівнює приблизно 100 метрам. На кутах розташовані п’ятикутні бастіони. До приходу в Галичину радянської влади замок почергово належав відомим польським родинам. Не раз тут бували і європейські монархи: польські королі Владислав IV і Ян Собєський, австрійський цісар Франц-Йозеф І та німецький кайзер Вільгельм.
Підгорецький замок
Це не лише найгарніший, а ще й наймістичніший замок України. Ночами коридорами палацу полюбляє поблукати привид так званої Білої Пані. Говорять, що її кілька разів навіть вдалося сфотографувати. Щоправда, доля цих світлин та самих фотографів вкрита таємницею. Кілька років тому Підгорецький замок став справжньою лабораторією численних дослідників паранормальних явищ. Вражаючі висновки були зроблені командою популярної української телепередачі «Битва екстрасенсів». Усі двадцятеро провидців одноголосно заявляли, що замок просто-таки переповнений привидами! Згодом пам’ятку відвідали фахівці з авторитетної американської дослідницької групи «Мисливці за привидами». Провівши детальні дослідження за допомогою надсучасної апаратури, американці із впевненістю зазначили: привиди є майже в усіх закутках палацу. Словом, на ніч тут краще не залишатися. Тим більше, замок усе одно перебуває на реконструкції, тому його внутрішні покої закриті для відвідин.
Золочівський замок
Останній пункт подорожі розташований на 16 кілометрів південніше від Підгірців (їхати тим-таки шосе Т-1413). Це – Золочівський замок 16-17 століття («працює» він за тим самим графіком, що і його олеський колега, телефон адміністрації (03265) 43385). Твердиня представляє неоголландський тип оборонних споруд і належить до пам’яток типу «palazzo in fortezzo», тобто поєднує функції оборони і житла. За свою довгу історію замок встиг побувати і королівською резиденцією, і панською садибою, і в’язницею, і навіть навчальним закладом. Архітектурний ансамбль замку включає в себе так звані Великий житловий і Китайський палаци та надбрамну вежу. Саме у Великому палаці під час нечастих відвідин Золочева мешкала польська королівська родина. Неабияку цікавість у туристів викликають вкриті невідомими письменами таємничі камені, знайдені в одному з навколишніх сіл та перенесені до замку у 19 столітті. Говорять, що ці брили свого часу належали усюдисущим тамплієрам (не зайвим буде сказати, що ця версія виникла ще задовго до появи на світовому літературному горизонті пан Дена Брауна), а висічений на камінюках тайнопис так досі нікому й не вдалося дешифрувати…