Яремче-Ворохта-Буковель

Буковель

Буковель — український гірськолижний курорт біля підніжжя гори Буковель. Розташований біля населеного пункту Поляниця, на висоті 900 метрів над рівнем моря, за 30 км від м. Яремче. Найбільший і найсучасніший гірськолижний курорт в Україні.

Курорт має рекордну для України кількість витягів, розвинену інфраструктуру: чотири комфортабельні готельні комплекси «VIP-резиденція», «Едельвейс», «Буковель» та «Шелтер». Транспортне сполучення через гірську дорогу.

Довжина трас: 51 000 м підготовлених трас. 100% обладнано снігонапилюючим устаткуванням.

Класифікація трас: сині, червоні, чорні. Перепад висот від 40 до 285 м. Кількість підйомників – 16. З них: 11 — чотирикрісельні, 1 — двокрісельний, 1 — трикрісельний, 1— бугель, 2- мультиліфти.

Пропускна здатність всіх витягів становить біля 30 000 ос./год. Одночасно, на схилах може комфортно знаходитись 12 000 осіб.

Додатково: ратраки, вечірнє катання, хейлітури (від англ. heliski, heliboarding — катання на лижах чи сноуборді, з застосуванням гелікоптера), прокат спорядження, школи лижників, ковзанка, прокат снігоходів, велопарк, електро скутери.

Курорт активно розвивається, більшу частину будівель було збудовано в останні кілька років. Ведуться роботи з розширення інфраструктури та прокладення нових лижних трас.

Ворохта

Ворохта – високогірний курорт, 850 м над рівнем моря, лежить у верхів’ї р. Прут, на території Карпатського природного національного парку.

За легендою назва походить від прізвища солдата-дезертира, який оселився тут у XVII ст. Знайдені археологами кремінні знаряддя праці свідчать про те, що територію було заселено і раніше.

Ворохта відома як центр зимових видів спорту. Тут є комплекс чотирьох трамплінів з витягом, що завдяки штучному покриттю діють цілорічно, а також канатно-крісельна дорога довжиною 2 км (зараз на реконструкції).

До Ворохти належить спортивна база “Заросляк” (21 км від центру селища), звідки починається сходження на Говерлу.

Ворохта – ще й відомий кліматичний курорт. Знижений атмосферний тиск, велика інтенсивність сонячної радіації при достатній кількості ультрафіолетових променів, чисте, прозоре повітря, підвищений вміст озону й насиченість фітонцидами сприяють лікуванню захворювань органів дихання.

Яремче

Яремче (до 2006 року — Яремча) — місто обласного значення в Україні, Івано-Франківській області. Розташоване на річці Прут, на автошляху Івано-Франківськ-Рахів-Ужгород. Залізниця зв’язує місто з обласним центром та Львовом.

Яремче — найбільш відомий кліматичний курорт Прикарпаття, туристичний центр Івано-Франківщини, центр «зеленого» туризму Прикарпаття.

Вважають, що першим поселився серед гір бідняк Ярема і від його імені пішла назва міста. Утворене місто в 1787 році. Статус міста – з 1963 року.

14 грудня 2006 року ВР України уточнила назву міста з Яремча на Яремче. До Яремча приєднано два старовинні села Дора та Ямна, які розташовані відповідно нижче і вище за течією річки Прут. У цих селах збереглися окремі залізничні станції.

Активне заселення Гуцульщини відбулося у княжу добу. Це відбилося в топонімах Яремчанщини – гора Маливо, потік Боярський (Дора), село Микуличин. В 1893 році в Дорі (урочище Білий Камінь) знайдено скарб бронзових виробів (котли та меч), що датуються віком 8 000 років до нашої ери.

Цікавою була символіка с. Дора XIX – XX ст., до складу якої тривалий час входило Яремче: постать лева, що крокує вліво (по-геральдичному). Лев зображений з піднятою лівою лапою.

В окреме село Яремче виділилося в 1895 році після будівництва залізниці Делятин – Вороненко. В 1894 році тут був побудований один з найбільших в Європі арковий залізничний міст з прогином 65 м у просвіті, розрахований інженерами Станіславом Косинським і Зигмундом Кулькою за теорією пружних арок на основі досліджень товариства австрійських інженерів у Відні. На жаль, в 1944 році під час Другої світової війни міст був зруйнований. Розквіт Яремче як курортної місцевості розпочався 1894 року. До 1899 року було зведено п’ятдесят дерев’яних і мурованих вілл.

17 жовтня 1909 року крайовий сейм у Львові остаточно надав Яремче статусу окремого населеного пункту. Головою громади в результаті виборів 30–31 травня 1911 року став емеритований скарбовий урядник Б. Макаревич. Гербом села Яремче було зображення оленя, що біжить вправо (по-геральдичному).

Яремче і регіон розташовані в улоговині гір, у межах Горган (гори, які мають асиметричні схили й гострі гребені гір). Яремче розташоване у південно-західній частині Івано-Франківської області та займає центральну частину українських Карпат у межах гірських формувань Горган, Покутсько-Буковинських Карпат та Чорногори. Висоти гір коливаються від 400 м до 1542 м. Яремче оточено горами зусібіч: з півдня і південного заходу хребет Явірник, з заходу – Щивка, Чорногорця, Синячка, зі сходу – Маковиця.

На території Яремчанського краю розташований Карпатський національний природний парк, створений 3 червня 1980 року, який має загальнодержавне значення і входить до складу природно-заповідного фонду України. Площа парку становить 50 495 га. Рельєф території національного парку формувався протягом тривалого часу: близько 35 мільйонів років тому на цій території існував океан Теніс. На дні океану нашаровувалися пісок, глина, вапняк, які після відступу води скам’яніли та під дією природних зовнішніх факторів утворили сучасні гори.

На території Карпатського національного парку налічується близько 1100 видів рослин (54% усієї флори українських Карпат). Основним видом рослин Карпатського парку є хвойні ліси, зокрема смереки, а також ялиці білої, сосни лісової. Окрім хвойних дерев у національному парку поширені букові ліси, переважно у басейні річки Прут. Також, на території парку проживає численна кількість різноманітних видів живих організмів – від найпростіших до ссавців. У парку налічується 48 видів ссавців, 110 птахів, 11 риб, 10 земноводних, 6 плазунів, до Червоної книги України внесено 32 представники фауни.

Сувенірний ринок в Яремче є і туристичним об’єктом і економічно вигідним водночас. Це – Мекка народно-прикладного мистецтва. Тут представлені не окремі його види, а практично всі. З умілих і працьовитих рук місцевих майстрів виходять писанки, різблені, інкрустовані й випалені дерев’яні вази, шкатулки, тарілі, ложки, діжки, різноманітний керамічний посуд, куманці, кахлі, скульптурки, вишиті й ткані сорочки, рушники, килими й верети, ліжники, вироби з бісеру, металу й шкіри… Покупці на ринок приходять різні. Є люди, які просто люблять з головою пірнути у це море народно-ужиткового мистецтва, поторгуватися зі справжніми гуцулами, послухати їх неповторну говірку. І навіть, якщо нічого не купують, то мають незабутні враження і приємні спогади.

Церкви: Церква Успіння Пресвятої Богородиці(1884 р.), Церква св. Іоанна Милостивого з дзвінницею (1663 р.), Церква св. пророка Іллі (1937 р.), Церква св. Петра і Павла; Чудо Архистратига Михаїла; Різдва св. Іоанна Хрестителя.

Монастирі: чоловічий монастир св. Андрія; монастир монахів Студійського Уставу; жіночий монастир Згромадження сестер милосердя св. Вікентія.

У Яремче можна скористатись такими туристичними послугами, як: велотуризм, тури на квадроциклах, гірський і піший туризм, лижний туризм, кінний туризм, екскурсії по Карпатах, оренда спорядження.

Туристичні об’єкти Яремче:

  • Водоспади: «Пробій»,«Жонка»,«Дівочі сльози»;
  • камінь Довбуша, скелі Довбуша;
  • музей імені митрополита А.Шептицького;
  • музей етнографії та екології Карпатського краю;
  • пам’ятка архітектури дерев’яний ресторан «Гуцульщина», зроблений без жодного цвяха;
  • 2 сувенірні ринки народного мистецтва Гуцульщини;
  • 2 джерела мінеральних вод;
  • вольєр з оленями та козулями.

Особливою популярністю серед відпочиваючих користуються туристичні маршрути:

  • «на г.Говерлу»
  • «Стежка Довбуша»
  • «На г.Хомяк»
  • «на г.Піп Іван»

Крім стаціонарних форм відпочинку існують автомобільний, пішохідний, водний, лижний туризм. Рекреаційні маршрути м. Яремче – «Кам’янка» (5 км), «Наш друг-природа» (2 км), «На гору Маковиця» (8 км), «Стежка Довбуша» (4 км).

Інші туристичні маршрути м.Яремче – гірськолижна траса (потік Багрівець, 1,5 км), водний маршрут р.Прут (Ямнянський водний слалом, 2,5 км).

Гірські підйомники м. Яремче: 1) гора Багрівець (бугельний підйомник, довжина – 200 м, перепад висот – 105 м, пропускна здатність – 100 ос./год, пункти прокату та харчування; 2) гора Багрівець (бугельний підйомник, довжина – 250 м, перепад висот – 105 м, пропускна здатність – 100 ос./год.

Яремче — низькогірний кліматичний курорт, оточений горами, які на півночі і півдні переходять у мальовничі пагорби, вкриті густим хвойним і листяним лісом. Тут розташовані санаторії для хворих на туберкульоз легенів, будинки відпочинку.