Курортна вілла «Саріуш»/«Saryusz»

Історія вілли “Саріуш”

Окрасою нижньої тераси курортного парку, яку здавна називають Долиною, є будівля музею міста-курорту Трускавця. Музей відкритий у колишній курортній віллі «Saryusz», зведеній в 1901 році у стилі модерн з ознаками «історизму» – мотивами мавританської архітектури, на замовлення польської родини Розвадовських.

Архітектура та стиль вілли “Саріуш”

Будівля складається з центрального видовженого об’єму і двох одноповерхових флігелів. Головний вхід виділений на першому поверсі заскленою верандою, над якою на другому поверсі влаштований балкон. Над балконом по центру виростає двоярусна ажурна вужачка, виконана в псевдо мавританському стилі. Вона завершена невеликою банею з лускатним дерев’яним покриттям. Над вікнами першого поверху, а також під дерев’яними кронштейнами, які підтримують дах, будинок прикрашає дерев’яна різьба. Стіни будівлі шальовані вертикально дошками, на кутах підкреслені пілястрами.

В 1980 році цій будівлі, через багатство чудових архітектурних форм, за рішенням Львівської облради народних депутатів було надано статус пам’ятки архітектури початку ХХ ст. та взято під охорону держави. У 1981 та в 2008 роках цей статус підтверджений відповідними рішеннями Трускавецької міської ради.

Вілла-Музей

Сьогодні в цій курортній віллі музей приймає трускавчан та гостей курорту для ознайомленням з історією всесвітньовідомого бальнеологічного курорту від початків заснування і до сьогодення. Історія музею міста-курорту розпочалась ще в радянські часи, на початку 1980-х років. В середині 1981 року Трускавецький міськвиконком прийняв рішення про організацію та відкриття музею оздоровниці Трускавець. І вже 29 грудня 1982 року музей відкрив двері для своїх перших відвідувачів. Історія та спогади очевидців свідчать, що музей вдалося так швидко зробити завдяки підтримці та допомозі підприємств і санаторіїв міста, в першу чергу Територіальної ради управління курортами, яка майже 10 років опікувалася установою. З 1992 року музей перейшов у підпорядкування відділу культури міської влади.

За два останні роки роботи музею експозиція міста-курорту повністю оновлена, музей суттєво поповнився новими експонатами: фотоматеріалом та документами, новим картографічним матеріалом, предметами побуту та культури, одягу та озброєння… У 2012 році, в переддень Покрови та 70 річчя УПА, музей презентував нові експозиційні зали у підвальному приміщенні музею – «Повстанська криївка». Через експозицію музею відвідувачі музею дізнаються про Середньовічний Трускавець княжих часів та польських королів; шляхетний Трускавець часів Австро-Угорщини та Польської держави, коли був заснований та зміцнював свої позиції курорт в Європі, курорт Трускавець радянської доби та незалежної України, славний своїми цілющими мінеральними водами, які підтримують його заслужену славу вже майже 200 років.

Окрім експозиційних кімнат, в музеї є дві виставкові зали, в яких організовуються різноманітні виставки мистецького та краєзнавчого спрямування, а також великий лекційний зал, де проводяться культурно-просвітницькі заходи. Ми будемо щиро раді, якщо наш музей допоможе Вам краще пізнати чарівне Прикарпаття та його перлину – курорт Трускавець. Запрошуємо відвідати наш музей!

ДИРЕКТОР МУЗЕЮ МІСТА-КУРОРТУ ГАЛИНА КОВАЛЬ

Список джерел та літератури:

  • /1/. Х. Харчук. Архітектура курортної забудови Трускавця ХІХ –пер. пол.. ХХ ст. Львів,
    2008 р., 202 ст.
  • /2/. Д-р Зенон Пельчар. Історія розвитку Трускавця і вдосконалення останніх років.Краків,
    1909 – Трускавець, 1997 р.,/переклад з польської Г. Заборовської, Н. Бойсан., 50 ст.

Де знаходиться вілла-музей “Саріуш”?

Наша адреса: 82200, Львівська обл., м. Трускавець,
майдан Січових Стрільців, 2,
тел.: 0324752237
Графік роботи музею: 10.00 – 18.00; вихідний день – субота


Додати відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

*