Костел Внебовзяття Пресвятої Діви Марії

Про Костел в Трускавці

Римо-католицький костел Успіння Пресвятої Діви Марії – давній духовний осередок Трускавця. Храм зведений у стилі історизму з елементами неоготики та є історико-архітектурною пам’яткою. В процесі становлення і розвитку курорту ХІХ ст., створюються умови не тільки для лікування та розваг відпочивальників, але й для духовного відпочинку. Так як місцевих римо-католиків було ще тоді надто мало, щоб звести свій храм,  вони належали до Дрогобицької парафії. Гості курорту під час відпочинку не хотіли відступати від своїх духовних практик, тож у 1858 році за проектом Адольфа Куна та під наглядом будівничого Адама Берського було збудовано каплицю. Зводили її за кошти, зібрані з  відпочивальників, а освятили на честь Св. Кунегунди – опікунки соляних копалень та соляних шахт. Чин освячення здійснював єпископ Перемиський Адам Ясінський у 1859 році. В тому часі каплиця могла вмістити близько 50 осіб. Поруч із каплицею у 1909 р. було облаштовано подвір’я, споруджено кам’яні сходи, зроблено декілька терас, які з’єднували храм з парком.

В 1912-1913 роках, завдяки старанням о. Яна Шалайки до каплиці добудували з заходу трансепт і пресвітерій, розширивши її ро розмірів костелу, до якого могло ввійти близько 300 осіб. В 1914 р. костел освятили, але він не мав статусу парафіяльного і відправляти богослужіння приїжджав священик із Дрогобича. На головному фасаді костелу була встановлена кам’яна статуя Матері Божої, виконана скульптором Ципріяном Годебським.  В 1935-1937 рр. зведено плебанію за проектом Тадеуша Яроша.

В радянський період костел закрили. Цінні картини французьких, іспанських та італійських митців – 73 автентичних полотна, подаровані для храму відпочивальниками, були розкрадені, як і прекрасні вітражі і позолочені фігури.  Спочатку приміщення було передано місцевому колгоспу ім. Т. Шевченка під склад калійних добрив, які звичайно нищили споруду зсередини, згодом влаштували планетарій.

В 1994 р. храм повернуто римо-католикам. Розпочинаються реставраційні роботи, які ведуться до 2002 р. І  саме в цей час відбувається освячення відновленого костелу Успіння Пресвятої Діви Марії.

З ініціативи адміністратора костелу Успіння Богородиці Станіслава Чаплі 1 листопада 2014 року на фасадному фундаменті відкрили пам`ятник Папи Римського Івана-Павла ІІ. Розробили проект скульптори Львівської Академії мистецтв Павло Боднар і Василь Здреник. Спонсор проекту побажав залишитись невідомим. Чин освячення здійснив митрополит Львівський Мєчислав Мокшинський у присутності духовенства та віруючих. “Трускавецького Папу” можна вважати наразі чи не єдиним керамічним пам`ятником на Львівщині.

Ольга Фединяк, зберігач фондів музею міста-курорту Трускавця.

Список джерел та літератури:

  1. Х. Харчук. Архітектура курортної забудови Трускавця ХІХ –пер. пол.. ХХ ст. Львів, 2008 р., 202 ст.
  2. О. Рега. Духовна перлина Трускавця. Церква Св. Миколая., Київ, 2006 р.
  3. О. Пристай. З Трускавця у світ хмародерів., Нью-Йорк, 1933 р.

Історичні (ретро) світлини костелу.

Де знаходиться “Костел Внебовзяття Пресвятої Богородиці”?


Завантаження карти

Один відгук “Костел Внебовзяття Пресвятої Діви Марії

Додати відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

*