Курортний парк Адамівка

Про куротний парк в Трускавці

Посеред одного з кращих бальнеологічних курортів України розмістився мальовничий Курортний парк площею у 60 га. Долина потоку Воротище, яка знаходиться на висоті понад 350 м над рівнем моря, стала центром міста Трускавець й одночасно місцем заснування одного з найстаріших та найпрекрасніших парків України – парку “Адамівка”. Бульвар Торосевича виступає його головною “жилою”. Він простягся через усю паркову зону й проводить відпочивальників по його цілющим джерелам та визначним місцям.

Центральний парк “Адамівка” в Трускавці був закладений ще у 1895 році. За десятки років він набув свого сучасного неповторного вигляду і став “Курортним парком” – парком-пам’яткою садово-паркового мистецтва в Україні у 1984 році та об’єктом природно-заповідного фонду загальнодержавного значення у 2020 році.

Знаходячись у самому серці курорту Трускавець, парк “Адамівка” залишається місцем надзвичайного спокою та релаксації. Тут панує дивовижна атмосфера, що сприяє зняттю стресу, покращенню самопочуття та створенню хорошого настрою. Кожен турист курорту просто зобов’язаний відвідати цей чудовий парк. Трускавець запрошує усіх відпочивальників абсолютно безкоштовно насолодитися приємними прогулянками в Курортному парку, наповнити груди надзвичайно чистим повітрям та освіжитися цілющою джерельною водою.

“Адамівка” – парк державного значення

29 липня 2020 року парк-пам’ятка садово-паркового мистецтва “Адамівка” отримав статус парку державного значення згідно з Указом Президента України “Про території та об’єкти природно-заповідного фонду загальнодержавного значення” та рішенням Кабінету Міністрів України. Це свідчить про важливе значення, яке відіграє Центральний парк в Трускавці не лише для місцевих жителів, але й на державному рівні. Адже такі заповідні місця, як наголосив міністр захисту довкілля та природних ресурсів України Роман Абрамовський, повинні “зберегти їх природні, історико-культурні, естетичні, виховні, наукові та оздоровчі цінності”.

Історична цінність парку “Адамівка”

Історія Курортного парку Трускавця сягає кінця 19 століття. Саме тоді почалося формування цієї заповідної території з джерелами мінеральних вод. Від центральної вулиці міста стали прокладати стежки, які вели до основних джерел, аби відпочиваючим було легко дістатися до цілющих вод. Так з’явилися перші 14 км встелених гравієм доріжок майбутнього парку. З часом над водозаборами збудували дерев’яні надкаптажні споруди, які сьогодні виступають історично-архітектурною цінністю міста.

Велику лепту у формування парку вклали Адам Сапега та Юзеф Яблонський. Адам Сапега – польський аристократ та кардинал Католицької Церкви, який виступив найактивнішим ініціатором реконструкції парку. А Юзеф Яблонський – садівник, який засадив велику кількість типових та екзотичних для даної місцевості рослин і придав парку англійського аристократичного стилю.

З кожним роком у парку з’являлися нові пам’ятники, прогулянкові галереї та інші цікавинки. Зокрема, за австро-угорською інструкцією забудови курортів, територію парку розмежували на чотири тераси. У верхній частині лісопарку поряд із джерелом “Марія” було створено сквер у англійському стилі, який назвали “Адамівкою” на честь власника курорту Адама Сапеги. До дня 100-ліття від народження відомого польського поета Адама Міцкевича тут встановили його монумент. А за декілька років згодом (1900 року) недалеко від джерела “Броніслава” на кошти вдячної пацієнтки курорту встановили статую Матері Божої, яка стала символом благословення місцевості.

В середині 19 століття парк активно розростався та окультурювався. В нижній його частині з’явилася кругла альтанка, яку стали найменувати музикальною. Річ у тім, що у 1959 році під її куполом вперше прозвучали мелодії відомих композиторів у виконанні оркестру із м.Ярослав. З того часу в передвечірній час тут щодня виконувалися музичні композиції. На початку 20 століття музичний павільйон реконструювали та укріпили металевою конструкцією. І навіть сьогодні тут можна почути чудові мелодії.

На кожній із чотирьох терас лісопаркової зони облаштували прогулянкові галереї поряд із джерелами. Адже вже на той час було встановлено, що для максимальної дії цілющих вод та кращого їх засвоєння необхідні прогулянки на свіжому повітрі. Так поряд з джерелом “Марія” за проектом львівського архітектора Галіцького возвели розкішну на той час дерев’яну накриту галерею у стилі “модерн”. Згодом схожий павільйон із елементами “закопанського” стилю з’явився і біля джерела Нафтуся”. Галереї слугували затишним місцем для прогулянок під час дощової чи вітряної погоди, а також надавали парку свого неповторного шарму. На жаль вони не збереглися до нашого часу, але ведуться роботи по відновленню деяких із них.

Центральний парк у Трускавці розростався. З’явилися нові стежки та алеї, висаджувалися дерева та кущі. Деякі з рослин аби адаптувати до нашого клімату приходилося витримувати деякий час у Німеччині. І лише після цього вони потрапляли у Карпати. Для багатьох рослин створювалися оранжереї, в які їх переміщали на зимовий період. Сьогодні в парку можна зустріти такі рідкісні рослини як: тюльпанове дерево, сосна Веймутова, сосна кримська, софора японська, роза-рогоза, бархат амурський, вишня сакура, магнолія, золотий дощ, оцтове дерево, сосна чорна та ін.

Історичні, архівні фото трускавецького парку

Більш ніж столітній розвиток та формування парку, збереження його архітектурних та вікових пам’яток та наявність цілющих мінеральних джерел роблять Курортний парк Трускавця унікальним куточком України. Аби побачити всі принади та стати частинкою віковічної історії обов’язково відвідайте парк “Адамівка”. Історія парку включає періоди Австро-Угорської імперії, Західно-Української Народної Республіки,  Радянського Союзу та незалежної України.

Парк “Адамівка” – територія здоров’я та спокою

Що може бути краще для зміцнення здоров’я, ніж фітотерапія та озонотерапія під відкритим небом в оточенні віковічної природи? Саме таку терапію пропонує Трускавець. Курортний парк Адамівка знаходиться на висоті 350–400 м над рівнем моря. Його помірно горбистий ландшафт з довгими підйомами і схилами як найкраще підходять для помірних фізичних навантажень у вигляді скандинавської ходьбі та прогулянок. Рідкісні рослини з різних куточків світу (деякі з них занесені до Червоної Книги) наповнюють повітря озоном, киснем і прекрасними ароматами. Тінисті алеї, лавочки для відпочинку та доглянутий ландшафт, що милує око, створюють в парку ауру спокою та релаксації. Тут не чути міського гулу, повітря наповнює лише шум листя та мелодійне щебетання пташок.

Територія парку всіяна теренкурами – доріжками для піших прогулянок за певними маршрутами у гірській місцевості. Це один із способів санаторно-курортного лікування, який в комплексі з прийманням мінеральних вод дуже позитивно впливає на роботу органів дихання, серцево-судинної та нервової систем. Сприяє зміцненню організму й помірний клімат території. А наявність в одному парку аж шести джерел мінеральних вод – Нафтуся, Марія (№1), Броніслава (№3), Софія (№2), Юзя (№11), Фердинанд (№7), Едвард (№6) – робить цей куточок Трускавця справді унікальним місцем.

Цікавинки Трускавецького центрального парку

З часу заснування Курортний парк Трускавця зібрав чималу колекцію скульптур. Окрім уже згаданих, монументу Матері Божої та бюсту Адама Міцкевича, в заповідній зоні є чимало цікавинок – групова скульптура “Мавка і Лукаш” (за твором Л.Українки “Лісова Пісня”), групові скульптури, одиничні, сюжетні та символічні статуї, чудовий фонтан з центральною скульптурою у вигляді жінки біля джерела “Юзя”.

Архітектурними пам’ятками парку виступають і дерев’яні надкаптажні споруди, що побудовані над джерелами мінеральних вод. Вони виконані в стилі модерн з елементами закопанського стилю. Бювети в парку слугують для відпочиваючих не лише місцем для прийому мінеральних вод, але й місцем регенерації та відпочинку.

Діти особливо полюбляють годувати з рук білочок. Природною прикрасою парку є невелике озеро з качками. А так як проїзд транспорту через парк заборонений ще з 1908 року, то тут курсує справжнє “кінне таксі”.

Реконструкція парку

За підтримки облдержадміністрації, а саме, департаменту екології та природних ресурсів, у Курортному парку Трускавця цьогоріч проходить відновлення та облаштування бруківкою головних та другорядних алей. Вже зроблено значну частину робіт по бульвару Торосевича від бювету №1 до пам’ятника Адаму Міцкевичу. В найближчому часі прогнозується успішне оновлення парку, що надасть йому більш сучасного вигляду та ще більшого комфорту для відвідувачів.

Заповідний режим

Враховуючи історико-культурну цінність парку та роль заповідника, відвідувачі повинні розуміти певні обмеження та дотримуватися правил поведінки в центральному Курортному парку Трускавця:

  • На територію парку не допускається транспорт;
  • Суворо заборонено розводити багаття;
  • Не дозволяється обривати гілки з дерев, квіти, рослини;
  • Не дозволяється ходити по газонах та квітниках;
  • Суворо заборонено нищити чи пошкоджувати будь-яким чином кущі, дерева, чагарники;
  • Забороняється несанкціоноване косіння трави, насадження рослин, викопування траншей, ям;
  • Не дозволяється засипання водойм, створення загат;
  • Заборонено розміщення рекламних щитів, магазинів, торговельних наметів і т.п.

Крім цього, кожен відвідувач парку виявить повагу до культурного осередку міста дотримуючись правил хорошої поведінки. Адже розкидання сміття, надмірна галасливість та неохайний зовнішній вигляд можуть створювати дискомфорт іншим відпочиваючим. Як сказала Ліна Костенко: “Люди, будьте взаємно ввічливі! … Люди, будьте взаємно красивими!”

Розташування

Завантаження карти

4 відгуки про “Курортний парк Адамівка

  • Дуже сподобалося, дякую!

  • good morning!) people of Ukraine.Im here to share my personal opinion about this shack.
    i would rate this piece of shit 7/10. i like eating shit so thats pretty good for such an idiot like me. good places to shit. Also underdogs. thanks for your time!)

  • дужо спадоболося.5 кроків і пять зірок.

  • Дуже радує що парком нарешті зайнялись. Скільки приїджаю в Трускавець постійно тільки гірше та й гірше в парку. А цього року приїхали і були приємно здивовані – нова бруківка, нове освітлення – можна тереп навіть вечером пройтись парком.

    Ще б весь парк так зробили, бо поки тільки найближчу до бювета частину оновили і то не всю.

Додати відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*